Gwenllan Ben

Welsh cob (D)

★ 1993  -  † 2021

Ben byl prvním welsh cobem přivezeným do České republiky. Byl to náš poklad, neboť  i díky jemu dnes Pretorie vůbec existuje.

Ben byl importovaný z Anglie z hřebčínu Gwenllan.

Byl tu s námi od úplného začátku, proškolil zde mnoho lidí a ukázal, zač je toho welsh. Celý život měl svou osudovou jezdkyni, MVDr Kamilu Marečkovou, pro kterou byl životním koněm, a navždy bude.

S Benem se dříve dosti jezdilo, byl velice úspěšný na prvních výstavách, ale i v parkuru, kdy skákal velice přesně a čistě téměř svou kohoutkovou výšku.

Ben nás opustil v roce 2021. Pro Hřebčín Pretoria je to velká ztráta, ale svým charakterem jako by zde stále byl.

Benův kompletní původ

H-S Lord Thomas


Welsh Cob (D)

★ 01.01.1997

Thomas pochází z německého hřebčínu H-S (dnes Aleanto) od špičkového chovatele Heinze Spiekermanna. Ten s ním v jeho raném mládí sklidil mnoho úspěchů, a poté se Thomas vydal na cestu do našeho hřebčínu.

Náš Thomas je jedním z našich nejcennějších plemenných hřebců, na svá hříbata předává jak typický velšský temperament, tak výborné jezdecké a sportovní vlastnosti, kupříkladu dynamický a prostorný chod.

Některá jeho hříbata reprezentují na úrovní Mistrovství České republiky ve vozatajství, jako například Pretoria Elliot nebo Pretoria Mr. E.

Thomasův kompletní původ

H-S Lord Thomas a Heinz Spiekermann
H-S Lord Thomas a Heinz Spiekermann
Seven Mornings Brenin ve 22 letech
Seven Mornings Brenin ve 22 letech

Seven Mornings Brenin

Welsh Cob (D)

★ 1999 - † 2022


Brenin byl hřebec importovaný z Holandska. Zakoupení tohoto hřebce bylo pro náš hřebčín jedno z nejlepších rozhodnutí, Brenin nám totiž na mnohých hříbatech ukázal, že právě zde je jeho místo.

Brenin byl nádherný hřebec ryzého zbarvení se silnou kostrou a excelentní mechanikou pohybu. Breninova hříbata jsou velmi inteligentní, mají dobré jezdecké vlastnosti a dosahují skvělých výsledků jak pod sedlem, tak v zápřeži.

Jedním z Breninových největších benefitů je bezpochyby jeho bezvadná povaha, kterou, jak už jsme zmínili, dědí i jeho hříbata.

Brenin nás opustil na jaře roku 2022.

Breninův kompletní původMenai Master Imp

Welsh Cob (D)

 12.05.2009


Imp je dalším hřebcem importovaným z Velké Británie, z legendárního hřebčínu Menai. Imp byl v rce 2014 vystavován Gemmou Paxford na prestižní výstavě Royal Welsh Show (největší výstava velšských koní na světě), kde v kategorii mladých hřebců obsadil neuvěřitelné šesté místo. Tento hřebec měl mít kariéru hvězdnou jak výstavně, tak podsedlově, ovšem osud u něj rozhodl jinak a pro zranění končetiny pro něj všechna sláva skončila.

Imp byl zakoupen naším hřebčínem, kde dnes dělá velkou radost a slávu nám. Je to hřebec mimořádného charakteru a excelentního pohybu a my se těšíme ze všech jeho skvělých potomků.

Impův kompletní původ


Menai Stan Beynon

Welsh Cob (D)

★ 02.05.2000    † 2022


Dalším z našich plemenných hřebců je Stan, opět hřebec z velšského hřebčínu Menai.

Stan je v čských kruzích velmi známým hřebcem, a není divu - po celé naší republice běhá spousta jeho potomků. Působil jako plemeník na různých místech, byl taktéž hojně využíván pod sedlem, kdy vozil i malé děti.

Stan nás opouští na podzim roku 2022.

Standův kompletní původ

Menai Curator

Welsh Pony of Cob Type (C)

 03.05.2012


A protože je v našem hřebčínu málo koní značky Menai, pedstavujeme Vám dalšího, tentokrát plemenného hřebce sekce C.

Curator k nám přichází jako mladý hřebec a od té doby vyrostl v nádherné zvíře. Jednou z jeho největších předností je silná a mohutná kostra, taktéž typický energický a prostorný chod.

Curatorova hříbata dědí po otci jednak ohnivou povahu a mechaniku, druhak často i játrovou barvu. Jsou to koně výborně využitelní, zéjmena pod sedlem, kde nechávají vyniknout své prostorné a pohodlné chody.

Curatorův kompletní původ

Aleanto Deluxe

Welsh Mountain Pony (A)

★ 07.05.2013


Deluxe je dalším hřebcem importovaným z hřebčínu Aleanto (od Heinze Spiekermanna), kde jsme se tehdy stavovali pouze na návštěvu při cestě z Walesu. Deluxe nás ohromil svou bezprostřední otevřeností a svou rebelskou povahou. Tehdy jsme měli jasno a dnes dobře víme, že dát domov tomuto hřebci právě u nás bylo velmi dobré rozhodnutí.

Deluxe je nádherným představitelem sekce A, má silnou stavbu těla a krásnou, krátkou pony hlavu. On sám o sobě je jeden z nejpřátelštějších hřebců v Pretorii.

Jeho hříbátka jsou nejlepší volbou pro malé jezdce, kdy jim dělají jak učitele, tak bezvadného parťáka po dobu jejich dětství. Na jejich výborné vlastnosti však mohou přijít i dospělí, například při zápřeži.

Deluxův kompletní původDollom Mountain Model

Welsh Mountain Pony (A)

 28.05.2014


Model je hřebec zakoupený od pana Mojmíra Fialy (hřebčín Dollom).

Je to představitel old fashion type, to znamená, že je velmi podobný původním divokým velšským horským poníkům.

V roce 2022 jsme se dočkali jeho prvních hříbatek, kde se potvrzuje, že naše doufání v kompatibilitu Modela a našich A klisen se stalo pravdou. Hříbátka budou brzy v nabídce.

Modelův kompletní původ