Gwenllan Ben

Welsh cob (D)

★ 1993  -  † 2021

Ben byl prvním welsh cobem přivezeným do České republiky. Byl to náš poklad, neboť  i díky jemu dnes Pretorie vůbec existuje.

Ben byl importovaný z Anglie z hřebčínu Gwenllan.

Byl tu s námi od úplného začátku, proškolil zde mnoho lidí a ukázal, zač je toho welsh. Celý život měl svou osudovou jezdkyni, MVDr Kamilu Marečkovou, pro kterou byl životním koněm, a navždy bude.

S Benem se dříve dosti jezdilo, byl velice úspěšný na prvních výstavách, ale i v parkuru, kdy skákal velice přesně a čistě téměř svou kohoutkovou výšku.

Ben nás opustil v roce 2021. Pro Hřebčín Pretoria je to velká ztráta, ale svým charakterem jako by zde stále byl.

H-S Lord Thomas


Welsh Cob (D)

Narozen: 01.01.1997

Thomas pochází z německého hřebčínu H-S (dnes Aleanto) od špičkového chovatele Heinze Spiekermanna. Ten s ním v jeho raném mládí sklidil mnoho úspěchů, a poté se Thomas vydal na cestu do našeho hřebčínu.

Náš Thomas je jedním z našich nejcennějších plemenných hřebců, na svá hříbata předává jak typický velšský temperament, tak výborné jezdecké a sportovní vlastnosti, kupříkladu dynamický a prostorný chod.

Některá jeho hříbata reprezentují na úrovní Mistrovství České republiky ve vozatajství, jako například Pretoria Elliot nebo Pretoria Mr. E.

H-S Lord Thomas a Heinz Spiekermann
H-S Lord Thomas a Heinz Spiekermann
Seven Mornings Brenin ve 22 letech
Seven Mornings Brenin ve 22 letech

Seven Mornings Brenin

Welsh Cob (D)

★ 1999 - † 2022


Brenin byl hřebec importovaný z Holandska. Zakoupení tohoto hřebce bylo pro náš hřebčín jedno z nejlepších rozhodnutí, Brenin nám totiž na mnohých hříbatech ukázal, že právě zde je jeho místo.

Brenin byl nádherný hřebec ryzého zbarvení se silnou kostrou a excelentní mechanikou pohybu. Breninova hříbata jsou velmi inteligentní, mají dobré jezdecké vlastnosti a dosahují skvělých výsledků jak pod sedlem, tak v zápřeži.

Jedním z Breninových největších benefitů je bezpochyby jeho bezvadná povaha, kterou, jak už jsme zmínili, dědí i jeho hříbata.

Brenin nás opustil na jaře roku 2022.Menai Master Imp

Welsh Cob (D)

Narozen: 12.05.2009


Imp je dalším hřebcem importovaným z Velké Británie, z legendárního hřebčínu Menai. Imp byl v rce 2014 vystavován Gemmou Paxford na prestižní výstavě Royal Welsh Show (největší výstava velšských koní na světě), kde v kategorii mladých hřebců obsadil neuvěřitelné šesté místo. Tento hřebec měl mít kariéru hvězdnou jak výstavně, tak podsedlově, ovšem osud u něj rozhodl jinak a pro zranění končetiny pro něj všechna sláva skončila.

Imp byl zakoupen naším hřebčínem, kde dnes dělá velkou radost a slávu nám. Je to hřebec mimořádného charakteru a excelentního pohybu a my se těšíme ze všech jeho skvělých potomků.


Menai Stan Beynon

Welsh Cob (D)

Narozen: 02.05.2000


Dalším z našich plemenných hřebců je Stan, opět hřebec z velšského hřebčínu Menai.

Stan je v čských kruzích velmi známým hřebcem, a není divu - po celé naší republice běhá spousta jeho potomků. Působil jako plemeník na různých místech, byl taktéž hojně využíván pod sedlem, kdy vozil i malé děti.

Stan přišel do našeho hřebčína roku 2019, a od té doby nám dělá radost skvělými hřbaty.

Menai Curator

Welsh Pony of Cob Type (C)

Narozen: 03.05.2012


A protože je v našem hřebčínu málo koní značky Menai, pedstavujeme Vám dalšího, tentokrát plemenného hřebce sekce C.

Curator k nám přichází jako mladý hřebec a od té doby vyrostl v nádherné zvíře. Jednou z jeho největších předností je silná a mohutná kostra, taktéž typický energický a prostorný chod.

Curator je hřebec velice temperamentní, avšak se svým ošetřovatelem se chystají vyrazit i do výstavního kruhu.

Curatorova hříbata dědí po otci jednak ohnivou povahu a mechaniku, druhak často i játrovou barvu. Jsou to koně výborně využitelní, zéjmena pod sedlem, kde nechávají vyniknout své prostorné a pohodlné chody.

Aleanto Deluxe

Welsh Mountain Pony (A)

Narozen: 07.05.2013


Deluxe je dalším hřebcem importovaným z hřebčínu Aleanto (od Heinze Spiekermanna), kde jsme se tehdy stavovali pouze na návštěvu při cestě z Walesu. Deluxe nás ohromil svou bezprostřední otevřeností a svou rebelskou povahou. Tehdy jsme měli jasno a dnes dobře víme, že dát domov tomuto hřebci právě u nás bylo velmi dobré rozhodnutí.

Deluxe je nádherným představitelem sekce A, má silnou stavbu těla a krásnou, krátkou pony hlavu. On sám o sobě je jeden z nejpřátelštějších hřebců v Pretorii.

Jeho hříbátka jsou nejlepší volbou pro malé jezdce, kdy jim dělají jak učitele, tak bezvadného parťáka po dobu jejich dětství. Na jejich výborné vlastnosti však mohou přijít i dospělí, například při zápřeži.Dollom Mountain Model

Welsh Mountain Pony (A)

Narozen: 28.05.2014


Model je hřebec zakoupený od pana Mojmíra Fialy (hřebčín Dollom).

Je to představitel old fashion type, to znamená, že je velmi podobný původním divokým velšským horským poníkům.

V roce 2022 se budeme těšit na jeho první hříbátka, kdy se uvidí, jak si tento krásný poník sedne s našimi A klisnami.