Pár otázek, než si pořídíte koně od nás

02.12.2022

Možná, že teď právě sedíte nad našimi stránkami a přemýšlíte o koupi jednoho z Pretoria koní. Pokud ano, doporučujeme vám přečíst tento článek, než se vůbec rozhodnete učinit další kroky.

Velšský kůň se v posledních letech dočkal velké oblíbenosti. Hřebčínů přibylo, koní přibylo. A také není divu, tento krásný kůň osloví nejednoho jezdce. Na co si však dát při výběru pozor?

Prvně si uvedeme na pravou míru, jaký by měl typický welsh cob být a proč to tak je.

Když vznikali první koně, které dnes známe jako velšské koby, byl zde cíl sedláků a rolníků z drsného Walesu jasný - vytvořit koně, který bude odolný, silný a použitelný v jakékoli práci.

Výsledkem jejich snahy se stalo zvíře neobvyklé inteligence, temperamentu a charakteru.

Velšští sedláci s koňmi trávili celé dny. Přes týden s nimi pracovali na farmách, o víkendu je vzali na show. Tento kůň prostě pracoval, a když nepracoval, tak pracoval.

Nejsme zastánci chovu koní pro výstavy, naopak si myslíme, že welsh má jezdit a pracovat. Proto si od nás nepořizujte mladého koně, pokud jej chcete pouze jako miláčka na zahradu. Takovéto využití se neslučuje s filosofií našeho chovu.

Při zmínění tohoto tématu jsme se zároveň dotkli první otázky:

Jaké bude jeho využití?

  • Zamyslete se dobře nad tím, co od koně očekáváte. Jestli chcete, aby byl stoprocentní u dětí, jezdil s vámi na vyjížďky a můžete na něj posadit každého, a nebo chcete, aby byl výborný sportovec, jezdil všestrannost na úrovni MČR a vy byli jeho jediný jezdec? 
  • Samozřejmě, že existují výjimky, kdy se tyto dvě pomyslné množiny setkají a dojde k jejich průniku, zejména, když se bavíme o starších a již klidnějších koních, ale i tak si troufám říci, že je dobré mít v tom na začátku jasno.

Jaká je  Vaše filosofie práce s koňmi?

  • Rovnou si Vám dovolíme sebrat jednu iluzi - pokud patříte mezi typ jezdců, kteří řeší problémy ve výcviku lopatou nebo tvrdšími a tvrdšími udidly, welsh cob, zejména od nás, není správná volba. Neodsuzujeme žádný způsob výcviku, nicméně s tímto přístupem s našimi koňmi daleko nedojedete aniž by nedošlo k neblahým důsledkům
  • Velšští koně jsou ohromně inteligentní a dobře se s nimi pracuje, pokud jste člověk trpělivý, klidný a laskavý, ale zároveň přísný a důsledný. A v neposlední řadě spravedlivý. Věřte nám, pokud některou z vlastností nemáte, náš welsh cob Vás o ni rád obohatí, pokud budete otevřeni se učit. Pokud ne, bude to pravděpodobně skřípat a jiskřit. 

Jsem schopen si poradit s velšským temperamentem?

Ano, ano, jsme u toho. Legendární dračí temperament, v angličtině se ujal pojem "welsh spirit". Je potřeba si uvědomit, že temperamentní by měl být každý kůň, kterého lze zařadit mezi "velšské". Jsou prostě takoví, mají takoví být a je to tak dobře.

  • Cestou není temperament zkusit potlačit, nýbrž se s ním naučit zacházet a využít jej ve svůj prospěch. Samozřejmě je také důležité si uvědomit, s jak moc velkým temperamentem chcete pracovat. 
  • V našem hřebčíně Vám můžeme nabídnout koně temperamentnější více, méně, středně, ale temperamentní vždy budou.

Jsem schopen dát koni čas dospět?

  • Pojďme si na rovinu uvést, že welsh cob je pozdní kůň, ať už zdání klame sebevíc. Velšští koně oplývají fundamentem, silou a úžasným charakterem, ale všechny tyto vlastnosti potřebují čas dozrát, proto silně nedoporučujeme začínat s větší a náročnější prací dříve než ve čtyřech letech. Je potřeba si uvědomit, že do této doby nemá kůň dovyvinuté růstové zóny chrupavek, může tak dojít k nevratnému poškození.
  • Kdy je tedy možno welshe považovat za dospělého, jak psychicky, tak fyzicky? Kůň od koně se liší, ale počítejte, že welsh je "hotový" kolem osmého roku. To neznamená, že byste měli začít jezdit až v osmi, to znamená, že do této doby od koně nemůžete očekávat úplnou vyzrálost.

To bylo tedy pár otázek, na které by si měl odpovědět každý zájemce o koně v hřebčíně Pretoria. Pokud byste měli potíže se zodpovězením některých z nich, nezoufejte a napište nám, zavolejte nám, pošlete nám email, rádi Vám poradíme a zkonzultujeme Vaši koupi.

Mějte se parádně!

Dominika Marečková