Utrácení...

21.02.2015 06:50

Předloni v lednu jsem utratil našeho psa Maxe.Byl to kříženec leonbergra a čuvače,měli jsme jej od jeho dvou let.Pomáhal nám vychovávat  naši malou Dominiku,byl prostě členem domácnosti,zlatíčko nás všech (kromě koček,ty ho moc nemusely...:)

Měl 12 let,když se jeho čas naplnil,a já jsem jenom těžce rozdýchával jeho odchod.Přesto jsem neměl problém jej utratit,protože další prodlužování jeho života by mu přineslo trápení-nikoliv fyzické,ale především psychické.Ten den se totiž nevrátil domů,zůstal ležet venku na sněhu.Museli jsme jej překulit na koberec a domů jej odtáhnout.Byl nemocný (ledviny,klouby,oči),ale pokud se dokázal sám vyvenčit a nažrat,život ho bavil.Bylo to přirozené,na to měl nastavené své instinkty a myšlení.Pokud bychom ho ale udržovali naživu z našeho lidského pohledu-tj. za každou cenu,na základě všech nejnovějších medicinských poznatků a nejnovějších léčiv,trápili bychom jej.Nežil by,ale přežíval ve svých výkalech a promočené podložce.A o tom jej příroda nic nenaučila,to je vynález lidský.

 

Utrácení zvířat  je jediná věc,kterou na veterinární medicíně nesnáším.Vidím to tak,že jsem život nikomu nedal,tak proč ho mám brát?

 

Ano,jsou případy,kdy je to nezbytné-zvířata agresivní,zdraví a životu nebezpečná nemají v chovu co dělat.Zažil jsem probodnuté břicho i střeva býčím rohem,lebku prokopnutou koňským kopytem-takže v tomto mám jasno.

 

Ani v případě devastačních zranění neslučitelných se životem nemám problém urychlit zvířeti jeho odchod.

 

Kde ale problém mám,je utrácení zvířat nevhodných k chovu,starých a nemocných,pokud jsou ještě schopna vykonávat výše uvedené životní funkce.

A takových požadavků je hodně.Zajímavé je,že v těchto případech si lidé to soucítění se zvířaty nějak pletou.Tvrdí,že starý  kůň,nebo pes, by se měl utratit,aby se netrápil.No- a co jejich staří a nemocní rodiče či prarodiče,ty budeme také utrácet,aby se netrápili?Má být důvodem k utracení to,že jsou vyzáblí , stářím sešlí a nemocní?Určitě ne,na tom se shodneme.

Proč tedy mám utrácet starého koně,jenom proto,že je hubený,nebo mu chybí nějaký ten zub?Nebo má zdeformovanou končetinu či kloub?

A není to od nás někdy jen pohodlnost zakrytá ušlechtilými slovy o "ukončení trápení"?

Domácí zvíře by svůj život mělo dožít  ve svém domově s lidmi,které má rádo a kterým věří.Až jednoho dne samo nevstane-pak je třeba pomoci mu odejít.

Hospodářské zvíře by mělo být odesláno na jatka,popř. na sanitní jatka.

To,jestli někdo považuje koně za zvíře domácí a někdo jiný za zvíře hospodářské, je otázka individuální,nemůže mít jednoznačnou odpověď.

Ale o tom zase příště.

 

Pavel Mareček...:)

 

 

                                       

Max , leden 2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                      

 

                                                 

Kontakt

MARWIN v.o.s. , Hřebčín Pretoria (Pretoria Stud)
MVDr.Pavel Mareček
Hynčice nad Moravou 49
78833 HANUŠOVICE
Česká Republika -Czech Republic
mail: pavel.marecek@atlas.cz
tel.:+420602533708


Bank : MONETA BANK a.s.
233019749/0600
IBAN:CZ9006000000000233019749

IČO:
ID Nbr.: 47985623
DIČ:
VAT Nbr. : CZ 47985623

+420602533708 pavel.marecek@atlas.cz