O PRETORII

Hřebčín Pretoria se již od roku 1996 věnuje chovu Welsh Mountain Pony (sekce A), Welsh Pony of Cob type (sekce C) a Welsh Cob (sekce D). Za čtvrt století naší činnosti jsme si vybudovali pověst kvalitních a pečlivých chovatelů.

Vše začalo ve chvíli, kdy MVDR Pavel Mareček přišel s vizí začít chovat koně na pozemcích bývalého státního statku v Hynčicích nad Moravou. Vzhledem k tomu, že jsou Hynčice situované na šumpersko - jesenicku, byla snaha vybrat takové plemeno, které by co nejlépe ustálo místní kopcovité a tvrdé klimatické podmínky. A po dlouhé době vybírání mezi nejrůznějšími koňmi vyhrál, v tu dobu ještě takřka neznámý, welsh cob.

První kroky byly těžké, neboť v této době se na území České republiky vyskytovalo pouze malé množství welsh mountain poníků (sekce A), ale welsh cob zde nebyl žádný.

Prvním welsh cobem přivezeným do Česka se stal Gwenllan Ben, krásný představitel plemene importovaný z Anglie ze známého hřebčína Gwenllan. S tímto výběrem nám tehdy pomohl pan Mojmír Fiala.

Ben nám ukázal, co to znaméná práce s welsh cobem, a zaujal nás natolik, že se tehdejší prapra Pretoria team vydal na cestu do Anglie na dražbu koní.

Zde jsme se poprvé setkali s váženým chovatelem Peterem Jonesem, z hřebčína Menai. To on nám pomohl nakoupit naše první chovné kobyly a založit tak naše chovné stádo. Taktéž nám dal mnoho informací a cenných rad a stali jsme se přáteli.

Postupem času koní v našem hřebčíně přibývalo - od Heinze Spiekermanna (hřebčín Aleanto, dříve H-S) jsme si koupili nádherného mladého hřebečka, tehdy ročního H-S Lord Thomase a nedlouho poté jsme si jeli do Holandska k Peteru De Rade pro nádherného ryzáka Seven Mornings Brenina.

Náš chov se postupně rozvíjel a rozrůstal, odchovali jsme mnoho hříbat, věnovali jsme se i chovu welsh part bred koní (welsh/A1/1).

Začali jsme jezdit na první výstavy a sklízet první úspěchy.

Když se dneska ohlížíme do historie, znovu si uvědomujeme, jak byly začátky těžké, jaké byly obtíže, jak bylo vše složité a jak moc nás tehdy welshové okouzlili - rozhodně dost natolik, abychom nelitovali jediné koruny a jediného okamžiku, které jsme do nich investovali.

A investovat budeme!